Rozpalanie pieca

Rozpalanie pieca

Płonący kominek

Jeśli chcesz porządnie rozpalić w piecu, niezbędna jest właściwa podpałka. Jako podpałka najlepiej sprawdzają się miękkie drewna, tak jak drewno sosnowe, świerkowe i im podobne. Ten rodzaj drewna pali się szybko i produkuje dużo ciepła. Ważne jest, aby podpałka była tak sucha, jak to możliwe. Najlepiej przechowywać niewielką ilość podpałki do rozpalania pieca w mieszkaniu, aby mogła dodatkowo przeschnąć. Większe i grubsze kawałki drewna, lub deski, można porąbać małą siekierką na mniejsze kawałki o grubości palca (im cieńsze, tym lepsze), które idealnie nadają się do rozpalania w piecu kominkowym. Okrąglaki oraz drewno w formie okrągłej dużo gorzej sprawdza się jako podpałka niż nieregularne, kątowe kawałki, ponieważ w przypadku okrągłych kawałków płomienie mają mniejszą powierzchnię do zaczepienia.

Co pomaga rozpalić w piecu?

Tradycyjnie można skorzystać się z jednej lub dwóch kartek suchego papieru, zmiętych w "kulki" i podłożonych pod podkładkę z drewna. Jako alternatywę oferuje się dzisiaj bardziej nowoczesne pomocniki do rozpalania pieca. Substancje pomocnicze są dostępne na rynku w różnych formach. Są to na przykład brykiet lub kostki na bazie petroleum, pady z wełny drzewnej nasączonej woskiem, lub karpina, jako opcja naturalna do porządnego rozpalenia pieca. Możliwości wyboru jest bardzo wiele.

Prawidłowa struktura ognia do rozpalenia pieca kominkowego

Jako dobrą metodę skutkującą dobrze palącym się ogniem w kominku, można zastosować następujące kroki:

  1. Znajdź możliwie płaski kawałek drewna i połóż go na spodzie pieca wzdłuż otworu kominka.
  2. Na płaskim kawałku połóż jedną lub dwie podpałki do kominka.
  3. Następnie ułóż drewno do rozpalenia w formie tipi (na wzór do stożka) wokół podpałki. Zwróć uwagę na to, aby między pojedynczymi kawałkami drewna był zawsze niewielki odstęp oraz by były ułożone tak, byś mógł bez problemu dosięgnąć zapałką lub zapalniczką do podpałki.
  4. Rozpal ogień. I gotowe!

Możesz oczywiście ułożyć drewno w inny sposób, ale zawsze powinieneś zrobić to tak, aby płomienie miały wystarczająco kątów i krawędzi drewna do zaczepienia. Ponadto, nie układaj drewna zbyt ściśle, aby ogień zawsze miał wystarczająco tlenu w pierwszej fazie rozpalania w kominku.

Porady i wskazówki do rozpalenia w piecu

Najważniejsze jest, żeby ogień miał dostęp do odpowiedniej ilości powietrza, aby piec miał dobry ciąg. Tak więc na początku zostaw drzwiczki i klapę otwartą oraz, w razie potrzeby, przestaw dodatkowo regulator ciągu na maksymalny dostęp powietrza.

Często warunki pogodowe znacznie wpływają na ciąg w kominku. Jeśli nie uda Ci się rozpalić w piecu kominkowym, możesz spróbować rozgrzać kolumnę powietrzną w rurze spalinowej za pomocą "pochodni" z papieru. W tym celu najzwyczajniej zwiń jedną lub dwie kartki z gazety, podpal je i przytrzymaj bezpośrednio przy wejściu do przewodu kominowego. W ten sposób stojące zimne powietrze w kominie zostanie wypchnięte. Przestaw regulator ciągu na jego standardowe ustawienie dopiero wtedy, gdy pierwsze nieco grubsze kawałki drewna dobrze się rozpalą.

Teraz rozpalenie w kominku powinno się udać bez większych problemów. Jeśli pomimo zastosowania porad i wskazówek zawartych na tej stronie wciąż doświadczasz (nieustannych) trudności przy rozpalaniu w piecu, być może warto skontaktować się z mistrzem kominiarskim, aby sprawdził czy układ spalinowy nie ma żadnych defektów i wad konstrukcyjnych.