Rozpalanie pieca

Rozpalanie pieca

Płonący kominek

Aby porządnie rozpalić w piecu niezbędna jest właściwa podpałka. Na podpałkę wchodzą w grę tylko miękkie drewna, tak jak drewno sosnowe, świerkowe i im podobne.  Ten rodzaj drewna pali się szybko i produkuje dużo ciepła. Ważne jest, aby podpałka była tak sucha jak to możliwe. Najlepiej przechowywać małą ilość podpałki do rozpalenia pieca w mieszkaniu, aby pozwolić jej jeszcze trochę podeschnąć. Większe lub grubsze kawałki drewna lub deski można porąbać małą siekierką na mniejsze kawałki o grubości palca (im ciensze, tym lepsze), które szczególnie nadają się do rozpalenia w piecu kominkowym. Nawiasem mówiąc okrąglaki oraz drewno w formie okrągłej dużo mniej się nadaje do podpałki niż nieregularne, kątowe kawałki, ponieważ w przypadku okrągłych kawałków drewna płomienie mają mniejszą powierzchnię do zaczepienia.

Co pomaga rozpalić w piecu

Tradycyjnie korzysta się z jednej lub dwóch kartek suchego papieru, zmiętych w "kulki" i podłożonych pod podkładkę z drewna. Jako alternatywę oferuje się dzisiaj bardziej eleganckie pomoce podpalenia w piecu. Substancje pomocnicze są dostępne na rynku w różnych formach. Na przykład brykiet lub kostki na bazie petroleum, pady z wełny drewnej nasączonej woskiem, lub karpina jako opcja naturalna do porządnego rozpalenia pieca. Możliwości wyboru jest aż do bólu.

Prawidłowa struktura ognia do rozpalenia pieca kominkowego

Jako dobrą metodą do budowy dobrze palącego się ognia w kominku można zastosować następujące kroki do jego rozpalenia w kominku:

  1. Znajdź możliwie płaski kawałek drewna i połóż go na spodzie pieca wzdłuż otworu kominka.
  2. Na tym kawałku połóż jedną lub dwie podpałki do kominka.
  3. Teraz ułóż drewno do podpałki w formie tipi (podobna do stożka) wokół podpałki. Zwróć uwagę, aby między pojedynczymi kawałkami drewna było zawsze troszeczkę odstępu oraz, że możesz dostać zapałką lub zapalniczką do podpałki bez problemu.
  4. Podpal ogień. I gotowe!

Możesz oczywiście ułożyć drewno w inny sposób, ale zawsze się upewnij, że płomienie mają wystarczająco kątów i krawędzi drewna do zaczepienia. Ponadto, nie układaj drewna zbyt ściśle, aby ogień zawsze miał wystarczająco tlenu w pierwszej fazie rozpalania w kominku.

Porady i wskazówki do rozpalenia w piecu

Najważniejszą wskazówką jest dostęp ognia do dobrej ilość powietrza przy podpalaniu w piecu, aby piec miał dobry ciąg. Tak więc na początku zostaw drzwiczki i klapę otwartą oraz przestaw w razie potrzeby obecny regulator ciągu na maksymalny dostęp powietrza.

Pewne warunki pogodowe znacznie wpływają na ciąg w kominku. Jeśli nie uda się rozpalić w piecu kominkowych, można spróbować rozgrzać kolumnę powietrzną w rurze spalinowej za pomocą "pochodni" z papieru. W tym celu po prostu zwiń jedną lub dwie kartki z gazety, podpal je, i przytrzymaj je bezpośrednio przy wejściu do przewoda kominowego w kominie. W ten sposób stojące zimne powietrze w kominie zostaje "wypędzone." Przestaw regulator ciągu na jego standardowe ustawienie dopiero wtedy, gdy pierwsze nieco grubsze kawałki drewna dobrze się palą.

Teraz rozpalenie w kominku powinno się udać bez większych problemów. Jeśli pomimo zastosowania porad i wskazówek zawartych na tej stronie wciąż doświadczają Państwo (nieustannych) trudności przy rozpalaniu w piecu, być może warto porozmawiać z mistrzem kominiarskim, aby sprawdzić czy układ spalinowy nie ma żadnych defektów jest wad konstrukcyjnych.