Przewody szczelne

Przewody kominowe do kotłów kondensacyjnych

Spaliny z kotłów kondensacyjnych są stosunkowo chłodne, ich temperatura z założenia nie przekracza 120ºC. Kanały spalinowe muszą być przystosowane do pracy w nadciśnieniu.

Tradycyjne kotły grzewcze i kotły starego typu mogą być przyłączane do różnego rodzaju przewodów kominowych, także kominów ceglanych. W przypadku kotłów kondensacyjnych konieczne jest zastosowanie dedykowanych przewodów kwasoodpornych i odpowiednio uszczelnionych (dostosowanych do pracy w nadciśnieniu).

W przypadku kominów murowanych wykraplająca się wilgoć będzie wnikać w ściany komina oraz może przesiąkać do sąsiednich pomieszczeń. Powstałe w ten sposób wykwity są bardzo trudne do usunięcia.

Średnica komina musi być dobrana zgodnie z wymaganiami producenta. Nasze przewody koncentryczne służą również jako wkład do kominów tradycyjnych dostosowujący je do wymagań pracy z kotłem kondensacyjnym. NIE NALEŻY podłączać kotłów kondensacyjnych bezpośrednio do przewodów kominowych po kotłach atmosferycznych (kotłach z otwartą komorą spalania) ani jednocześnie z nimi.

 

HR ketel

Kocioł kondensacyjny

Kotły kondensacyjne wymagają podłączenia przewodami ze stali nierdzewnej lub specjalnego tworzywa sztucznego. Preferowane jest zastosowanie sztywnych przewodów kominowych prowadzonych samodzielnie lub z wykorzystaniem istniejącego komina murowanego. Jeżeli nie jest to możliwe, dopuszcza się zastosowanie giętkich kanałów spalinowych ze stali nierdzewnej lub specjalnego tworzywa.

Spaliny z nowoczesnych kotłów kondensacyjnych mają około 70 stopni Celsjusza (w niektórych nowych kotłach nawet 50°C). w praktyce oznacza to, że bardzo często osiągają one temperaturę puntu rosy i następuje wykroplenie się wilgoci w nich zawartej. Przewody spalinowe muszą być tak wykonane, aby kondensat mógł spływać i być odprowadzony specjalnym odprowadzeniem kondensatu. Kondensat ze spalin ma wysoką kwasowość (2 do 4 pH) i w negatywny sposób wpływa na stan przewodów kominowych i przyśpiesza ich korozję. Trwałość materiałów, z których wykonane są przewody spalinowe do kotłów kondensacyjnych wynosi około 20 lat, jednak ich stan należy regularnie kontrolować. Przewody spalinowe należy wymienić również każdorazowo przy wymianie koła gazowego.

 

 

Rate this page

  • Podaj swoje imię i adres e-mail, jeśli chcesz abyśmy skontaktowali się z Tobą.