Najczęstsze pytania

Jaka jest wymagana średnica komina ze stali nierdzewnej?

Wymagana średnica przewodu kominowego wynika z parametrów kotła (moc, ciśnienie spalin), oraz planowanej wysokości budynku, ilości kolan i złączy kominowych oraz wysokości miejsca montażu.

Dla standardowych komór spalania stosuje się praktyczną zasadę: wielkość wyjścia czopucha (wlot spalin do przewodu kominowego) równa się wymaganej średnicy rury wewnętrznej przewodu spalinowego. Dla kotłów na pellet, o czopuchu średnicy 80 lub 100 milimetrów, najczęściej zaleca się stosowanie przekroju 130 mm.

Czy potrzebuję daszka kominowego?

Weź pod uwagę fakt, że daszki kominowe i różnego rodzaju nasady stanowią opór dla przepływu spalin i zmniejszają ciąg kominowy. Warto jednak je stosować, ponieważ zapobiegają wpadaniu deszczówki do komina, co wpływa na przedłużenie jego żywotności.

Mam izolację i tynk na fasadzie swojego budynku, co zrobić? 

Jeśli chodzi o przeprowadzenie przewodu spalinowego przez ściany, zapalna warstwa izolacyjna musi być oddalona od rury odprowadzającej spaliny o co najmniej 300 mm, a w przypadku dodatkowych okładzin niepalnych o co najmniej 150 mm. Możesz użyć dodatkowej izolacji z ognioodpornej wełny kamiennej. Otwory wlotowe mogą być zamaskowane rozetą maskującą. Uchwyty naścienne i konsole można przymocować za pomocą długich śrub dwustronnych. Na śruby można nasunąć osłonkę lub alternatywnie dwie nakrętki. W ten sposób można zamontować wsporniki bez uciskania izolacji.