Najczęstsze pytania

Jaka jest wymagana średnica komina ze stali nierdzewnej

Wymagana średnica przewodu kominowego wynika z parametrów kotła (moc, ciśnienie spalin) oraz planowanej wysokości budynku, ilości kolan i złączy kominowych oraz wysokością miejsca montażu.

Dla standardowych komór spalania stosuje się tę praktyczną zasadę: Wyjście czopucha (wlot spalin do przewodu kominowego) równa się wymaganej średnicy rury wewnętrznej przewodu spalinowego. Dla kotłów na pellet o czopuchu średnicy 80 lub 100 milimetrów najczęściej zaleca się stosowanie przekroju 130 mm.

Czy potrzebuję daszka kominowego?

Proszę uwzględnić, że daszki kominowe i różnego rodzaju nasady zasadniczo stanowią opór dla przepływu spalin i zmniejszają ciąg kominowy. Warto jednak stosować daszki, ponieważ chronią one przed wpadaniem deszczu do komina, co wpływa na przedłużenie jego żywotności.

Mam izolację i tynk na mojej fasadzie! 

Jeśli chodzi o przeprowadzenie przewodu spalinowego przez ściany, zapalna warstwa izolacyjna musi być oddalona od rury odprowadzającej spaliny o co najmniej 300 mm a w przypadku dodatkowych okładzin niepalnych o co najmniej 150 mm. Mogą Państwo użyć dodatkowej izolacji z ognioodpornej wełny kamiennej. Otwory wlotowe mogą być zamaskowane rozetą maskującą. Uchwyty naścienne i konsole przymocowuje się za pomocą długich śrub dwustronnych. Na śruby można nasunąć osłonkę lub alternatywnie dwie nakrętki. W ten sposób wsporniki mogą być zamocowane bez uciskania izolacji.