Komin do pieca na pellet

Wkłady kominowe i kominy do pieców na pelletKominy na pellet

Wkłady kominowe i kominy są niezbędne do odprowadzania spalin z pieców spalających pellet. Do montażu nowego, sprawnego układu kominowego można wykorzystać istniejący komin (np. korzystając z wkładów kominowych) lub zamontować komin zewnętrzny. Kominy muszą być szczelne, zapobiegać wychładzaniu spalin, być ognioodporne i zapewniać odpowiedni ciąg w układzie. Dzięki temu piec na pellet będzie mógł pracować efektywnie.

Wymagania konstrukcyjne

Dobry komin lub wkład kominowy minimalizuje utratę ciepła i ochładzanie gazów spalinowych. Schłodzenie spalin prowadzi do silnych zanieczyszczeń komina, co szybko zmniejsza efektywność działania ogrzewania na pellet. 

Dla domu jednorodzinnego wystarcza w zasadzie wkład kominowy o średnicy do 200 milimetrów, jednak wartość wymaganego ciągu kominowego należy odczytać z informacji dostarczanych przez producenta urządzenia grzewczego.

Sam kominek czy piec, jak również pozostałe części układu ogrzewania na pellety, w tym komin, muszą być wykonane z materiałów ognioodpornych. W przypadku kominów murowanych zrealizowane jest to dzięki wykorzystaniu cegieł lub przy pomocy kształtek kominowych. Sam piec wyłożony jest wewnątrz najczęściej wykładziną szamotową. Stal nierdzewna oraz ceramika także należą do często wykorzystywanych materiałów do konstrukcji układów i urządzeń do ogrzewania

W przypadku chęci wykorzystania starego komina do podłączenia nowego pieca, prosimy skorzystać z porady mistrza kominiarskiego.

Proszę uwzględnić otoczenie, w jakim ustawiany jest piec. Konieczny jest dostęp do komina lub możliwość wyprowadzenia nowego komina. Jednoczesna praca innych kotłów może płynąć negatywnie na ciąg kominowy i spaliny z pieca na pellet mogą być zasysane do pomieszczenia.

Najważniejsze - szczelność

Przy budowie systemu kominowego należy koniecznie upewnić się, że jest on szczelny. W przypadku nieszczelnego komina, spaliny mogą przedostawać się do innych pomieszczeń i oraz osłabi to ciąg kominowy.

Lokalizacja ujścia komina

Wysokość komina powinna być odpowiednio duża, aby zapewnić odpowiedni ciąg oraz nieuciążliwe dla otoczenia odprowadzenie spalin. Zlokalizowanie ujścia komina w pobliżu okien prowadzi nieuchronnie do uciążliwości związanych z zawiewaniem dymu.

Montując komin do pieca na pellet należy uwzględnić odpowiednie wymagania prawne dotyczące lokalizowania kominów.

Komin wewnątrz budynku

Najłatwiej jest zapewnić dobry ciąg korzystając z komina wewnątrz budynku. W ten sposób minimalizuje się też straty ciepła - komin stygnie powoli i nie wyziębia się. Dodatkowo komin oddaje część ciepła do przyległych pomieszczeń co poprawia skuteczność systemu ogrzewania.

Komin na zewnątrz potrzebuje dobrej izolacji ciepła

Jeśli montaż komina w budynku jest niemożliwy, można go poprowadzić na zewnątrz. Taki wolnostojący lub przymocowany do ściany system kominowy wymaga zabezpieczenia izolacją. Wykorzystuje się do tego kominy systemowe dwuścienne.