Komin do pieca na pellet

Wkłady kominowe i kominy do pieców na pelletKominy na pellet

Wkłady kominowe i kominy są niezbędne do odprowadzania spalin z pieców spalających pellet. Do montażu nowego, sprawnego układu kominowego można wykorzystać istniejący komin (np. korzystając z wkładów kominowych), lub zamontować komin zewnętrzny. Kominy muszą być szczelne, zapobiegać wychłodzeniu spalin, być ognioodporne i zapewniać odpowiedni ciąg w układzie. Dzięki temu piec na pellet będzie mógł pracować efektywnie.

Wymagania konstrukcyjne

Dobry komin lub wkład kominowy minimalizuje utratę ciepła i wychładzanie gazów spalinowych. Wychłodzenie spalin prowadzi do mocnego zanieczyszczenia komina, które zmniejsza efektywność działania ogrzewania na pellet. 

Do domu jednorodzinnego wystarczy zazwyczaj wkład kominowy o średnicy do 200 milimetrów, jednak wartość wymaganego ciągu kominowego należy odczytać z informacji dostarczanych przez producenta urządzenia grzewczego.

Sam kominek czy piec, jak również pozostałe części układu ogrzewania na pellet, w tym komin, muszą być wykonane z materiałów ognioodpornych. W przypadku kominów murowanych możliwe jest to dzięki wykorzystaniu cegieł lub przy pomocy kształtek kominowych. Wnętrze pieca najczęściej wyłożone jest wykładziną szamotową. Do często wykorzystywanych materiałów przy konstrukcji układów i urządzeń do ogrzewania należą także stal nierdzewna i ceramika.

W przypadku chęci wykorzystania starego komina do podłączenia nowego pieca, prosimy skorzystać z porady mistrza kominiarskiego.

Weź pod uwagę miejsce, w którym ustawiany jest piec. Konieczne jest, by było to miejsce z dostępem do komina lub możliwością wyprowadzenia nowego komina. Jednoczesna praca innych kotłów może wpłynąć negatywnie na ciąg kominowy i spaliny z pieca na pellet mogą być zasysane do pomieszczenia.

Najważniejsze - szczelność

Przy budowie systemu kominowego należy koniecznie upewnić się, że jest on szczelny. Nieszczelny komin osłabia ciąg kominowy, oraz powoduje, że spaliny mogą przedostawać się do innych pomieszczeń.

Lokalizacja ujścia komina

Wysokość komina powinna być odpowiednio duża, aby móc zapewnić odpowiedni ciąg oraz nie być uciążliwym dla otoczenia odprowadzeniem spalin. Zlokalizowanie wylotu komina w pobliżu okien prowadzi do uciążliwości związanych z nawiewaniem w nie dymu.

Montując komin do pieca na pellet należy uwzględnić odpowiednie wymagania prawne dotyczące możliwości lokalizowania kominów.

Komin wewnątrz budynku

Najłatwiej jest zapewnić dobry ciąg korzystając z komina wewnątrz budynku. W ten sposób minimalizuje się też straty ciepła - komin stygnie powoli i nie wyziębia się. Dodatkowo komin oddaje część ciepła do przyległych pomieszczeń, co poprawia skuteczność systemu ogrzewania.

Komin na zewnątrz potrzebuje dobrej izolacji ciepła

Jeśli montaż komina w budynku jest niemożliwy, można go poprowadzić na zewnątrz. Taki wolnostojący lub przymocowany do ściany system kominowy wymaga zabezpieczenia izolacją. Wykorzystuje się w tym celu kominy systemowe dwuścienne.