Trudności z rozpalaniem

Mój kominek nie chce się rozpalić...

dym

Problemy z rozpalaniem pojawiają się najczęściej w okresie przejściowym. Przyczyną mogą być wysokie temperatury, które nadal panują na zewnątrz. Siła ciągu komina i pieca nie jest stała i zależy w dużym stopniu od różnicy temperatur (a tym samym różnicy gęstości) między gazem spalinowym a powietrzem na zewnątrz. Niekorzystne czynniki atmosferyczne (wysoka temperatura, promienie słoneczne w kominie lub niekorzystny kierunek wiatru przy wylocie komina) lub długie okresy nieużywania komina, mogą ograniczyć wydolność systemu spalania.

➤ Przytrzymaj płonącą zapałkę przy otwartych drzwiczkach komory spalania. Jeśli płomień nie jest wyraźnie zasysany, rozpal krótkotrwały intensywny ogień, podpalając trociny, wióry drzewne lub wełnę drzewną w komorze, lub przy otworze do czyszczenia. W ten sposób piec kominkowy się ogrzeje.

Jeśli paliwo podpala się z trudem lub na bardzo krótko, sprawdź poniższe punkty:

➤ Sprawdź podstawowy regulator powietrza oraz ustawienia selektora paliwa z tyłu urządzenia. Czy wszystkie przepustnice powietrza są otwarte i wolne? Czy ustawienia powietrza wtórnego dotyczą odpowiedniego paliwa?

➤ Czy przegroda w piecu znajduje się we właściwej pozycji? Sprawdź jej położenie i przesuń ją do tyłu w razie potrzeby. 

➤ Sprawdź suchość drewna na opał - im wyższa jego wilgotność, tym trudniej je rozpalić.